Tarihçe


Sonar Sondaj ve Jeolojik Araştırma Merkezi 1977 yılında Jeoloji Mühendisi Muzaffer ÇEVİK tarafından "Mühendislik Jeolojisi" ve "Sondajcılık" alanında hizmet vermek üzere kurulmuştur.

40 yılı aşan bu süre içinde çok sayıda bina, tünel, köprü, karayolu-demiryolu güzergâhları, güç santralleri ve su yapılarının geoteknik etütlerini gerçekleştirmiştir.

1984 yılında SONAR Sondaj ve Araştırma Merkezi altyapısı üzerinde faaliyete geçen "Enjeksiyon Ünitesi", sızdırmazlık ve taşıma gücü açısından elverişsiz zeminlerin, kitlesel zemin hareketlerinin, baraj, tünel, bina gibi yapıların temel zeminlerinin iyileştirilmesi gibi özel konularda hizmet vermektedir.

1985 yılı içinde SONAR bünyesinde "Su Sondajı Ünitesi" faaliyete başlamış ve hidrojeolojik etüd ve derin su sondaj kuyuları alanlarında sayısız hizmet vermiştir. 1993 yılında ise, SONAR İnşaat Mühendisliği'nin "Zemin ve Temel Mühendisliği" uzmanlık alanını kendisine ana faaliyet alanı olarak seçmiş ve derin temel kazıları için "Mini Kazık ve Öngermeli Ankrajlı", "Fore Kazık ve Öngermeli Ankrajlı" istinat yapıları ve iksa sistemlerinin uygulamalarına başlamıştır.

SONAR, makine parkına 1999 yılından itibaren "Jet Grout", 2001 yılından itibaren "Diyafram Duvar Ekipmanlarını" dahil ederek, 2000 yılında kurmuş olduğu SONAR Sondaj ve Geoteknik Uygulamalar Proje İnşaat Taahhüt ticaret Ltd. Şti.'den aldığı temel mühendisliği alanındaki teknik destek ile teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi ve mühendislik hizmetlerini, üstün bir sorumluluk ve kaliteli bir uygulama anlayışıyla birleştirerek sunmayı hedeflemiştir.

2003 yılında, yeni tesislerinde ofis ve atölye birimlerini aynı yerleşimde birleştirerek tekrar organize olan SONAR, yurtdışında 2005 yılından itibaren KAZAKİSTAN, GÜRCİSTAN ve 2008 yılından itibaren SUUDİ ARABİSTAN'da faaliyet göstermeye başlamıştır. Halen SUUDİ ARABİSTAN’da yerleşik olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

SONAR'a göre sektördeki başarı ve güvenirlilik, problemlerin en ekonomik, en sağlıklı, en pratik ve kalıcı çözümlerini en kısa sürede üretmekten geçmektedir. SONAR tariflenen işlerin, tariflenen süreler içinde ve tariflenen bedellerle yapılmasını başarının kriteri olarak değerlendirmekte ve firmaların iş anlayışı, bilgi birikimleri, iş gücü, makine parkı, sermaye yapısı gibi unsurlarının bu konudaki başarılarını belirleyeceğini düşünmektedir.


Hakkımızda

SONAR, 1977 yılında Muzaffer Çevik tarafından "sondajcılık" ve "mühendislik jeolojisi" uzmanlık alanlarında hizmet vermek üzere kurulmuş, bunu "enjeksiyon" ve "su sondajı" ünitelerinin kurulması takip etmiştir. 1993 yılında İnşaat Mühendisliği'nin "zemin ve temel mühendisliği" alanı, firmanın ana faaliyet alanı olarak seçilmiştir. SONAR, 40 yılı aşan deneyimi ile geoteknik mühendisliği alanında ulusal bir lider konumuna gelmiş
Daha Fazlası

İletişim

Ankara Merkez
İstanbul Yolu Sarayköy Girişi 25.Km PK.50 06908 Kazan Ankara / TÜRKİYE
Tel: (+90 312) 815 47 15 (16-17)
Fax: (+90 312) 815 45 78
E-posta: sonar@sonarsondaj.com
Daha Fazlası